Hayalindeki İşi Bulma Stratejileri

Hangi İşte Çalışmak İstediğine öncelikle karar verilmeli,

Hedeflerin, eğitimin kısacası mutlu olmak istediğin işe karar vermelisin iş aramaya bu aşamadan sonra çıksan senin için iyi bir başlangıç olacaktır.

Hayalindeki şirketin seni fark etmesini sağla.

İş piyasası kalabalıktır ve kullanabileceğin en önemli iş arama stratejilerinden biri, kalabalığın arasından sıyrıldığından emin olmak ve işe alım yöneticisine kesinlikle mülakat için seçilmesi gereken bir aday olduğunu göstermektir.

Doğru işleri ara.

İş arama motorlarını, ilgi alanlarına ve çalışmak istediğin yere uygun anahtar kelimelerle kullanmalısın. Arama ölçütlerini daraltmak zaman kazandırır, iş aramana odaklanmana yardımcı olur ve incelemen için sana daha uygun iş ilanlarını gösterir.

Özgeçmişini ve önyazını özelleştir.

İstenen özellikleri taşıyan özgeçmişleri yazmak için zaman ayırmak ve yeterliliklerini başvuruda bulunduğun işlerin işe alım kriterlerine uygun olarak anlatan mektupları yazmak önemlidir. Böylelikle, işe alma yöneticisi, bir bakışta, neden, nasıl ve ne iş için nitelikli olduğunu görebilecektir. Hedeflenmiş bir özgeçmiş ile özel yazılmış bir önyazı, genel bir yazı ve özgeçmiş göndermenden daha faydalıdır.

Ağlarından yararlan.

Ağlar, insanların iş bulmasında önemli bir yoldur ve kullandığın iş bulma stratejileri mevcut ağını arttırmayı içermelidir. Bildiğin ve tanıdığın herkesle bağlantı kurmalısın. Çünkü hangi kişinin iş bulma sürecinde sana yardımcı olacabileceğini asla bilemezsin.

Firmaların işe alım yaptığı yerlerden iş ara.

Şirketlerin başvuranları nerede aradıklarının farkındaysan, kullanabileceğin bu önemli iş arama stratejilerinden biri, şirketlerin işe almak için kullandığı iş sitelerine odaklanmaktır.

Şirketin sana ulaşabileceğinden emin ol.

Bir iş araması yaptığında, şirketlerin seni online olarak bulmasını kolaylaştırman gerekir. Şirketlerin seni aradıkları zaman ulaşabileceklerinden emin ol. Aksi halde birçok fırsatı kaçırabilirsin.

İyi bir iş görüşmesi geçir.

İyi bir iş görüşmesi, elbette, sana bir iş teklifi getirecek şeydir – ya da değildir. Hazırlanmak için zaman ayır. Mülakat için gitmeden önce şirketi araştır, uygun şekilde giyin, gelen soruları yanıtlamak için ve mülakat sonrası soru sormak için önceden çalış. Mülakat yapan kişiyi becerilerin, deneyimin, güvenin ve uzmanlığınla etkilemek için çaba göster.

Mülakat sonrası takipte kal. 

Görüşme yaptığın herkese teşekkür ederek mülakat sonrası takipte kalman çok önemlidir. Teşekkür notları gönderen adaylar, göndermeyen adaylara göre daha sık işe alınır. Teşekkür notunu, neden pozisyon için en iyi aday olduğunu tekrarlamak açısından bir fırsat olarak kullanabilirsin. Görüşme sırasındaki bir cevabını açıklamak için yine teşekkür notunu kullanabilirsin.