Özgeçmiş Oluştururken En Sık Yapılan 10 Hata

Seni iş başvurularında bir adım öne çıkartacak en önemli şey kişisel markan… Unutma özgeçmişin kişisel markan için en dikkat göstermen gereken araç!

1. Fazla uzun. Özgeçmişini bir sayfa uzunluğunda tut.
2. Yazım ve noktalama hataları. Özgeçmişini oluşturduktan sonra en az iki kişiden yazım hatalarını kontrol etmesini rica et.
3. Okunaklı değil. Özgeçmişinin sade ve açık bir dille oluşturulmuş olmasına dikkat et.
4. Fazla ayrıntılı. Söylemek istediklerini mümkün olduğunca az kelime ile kaleme al. Günlük konuşma ifadelerinden kaçın.
5. Yetersiz bilgilendirme. İş tecrübelerini yazarken hangi tarih aralığında o pozisyonda çalıştığını belirt. Yeteneklerin, başarıların, ilgi alanların ve üye olduğun topluluklar hakkında spesifik bilgiler ver.
6. Alakasız bilgiler. Özgeçmişinin; medeni durum, cinsiyet, kilo, boy, sağlık durumu gibi iş tanımı ile ilgili olmayan bilgileri içermemesine dikkat et.
7. Uyumsuz bir özgeçmiş. Başvurduğun pozisyonlar için özgeçmişini güncelleyip başvurmak istediğin pozisyon ve sektöre göre ufak değişiklikler yap. Şirketler başvurmak istediğin pozisyona ve şirkete ilgi duyduğunu görmek isterler. 
8. Fazla iddialı. Egzotik yazı tiplerinden, renkli kağıtlardan, fotoğraflardan ve grafiklerden kaçın. Elektronik özgeçmişler sektöre ait ifadeler içermeli ve yazı boyutu 10 -12 punto olmalıdır. İtalik ve kalın yazı çeşitlerini aynı yazıda kullanmamaya özen göster .
9. Tekdüze. Özgeçmişini mümkün olduğunca canlı göster. Önceki iş tecrübelerinde kazandığın başarılardan bahsederken etken fiiller kullan. Kelimeleri tekrar etmekten kaçın.
10. Fazla alçak gönüllü. Özgeçmişin senin başarılarını ve niteliklerini öne çıkarmalıdır. Üniversite ve iş hayatında yaptığın çalışmaları ve edindiğin tecrübeleri en doğru şekilde yansıttığına emin ol. 

Şimdi etkili bir CV nasıl hazırlanır öğrendiysen, öyleyse şimdi sıra sende!